Jeszcze jedna Scania CNG w MPK Tarnów

11/05/2020

Pod koniec 2017 roku Spółka MPK Tarnów otrzymała unijne dofinansowanie projektu pt. „Poprawa jakości komunikacji miejskiej na obszarze działania Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie”. Projekt pierwotnie zakładał zakup 40 sztuk autobusów miejskich EURO 6, w tym 21 sztuk 12 metrowych pojazdów CNG, 14 sztuk 12 metrowych pojazdów diesel/biodiesel, 5 sztuk pojazdów midi 9 metrowych diesel.

Dzięki oszczędnościom w projekcie, Spółka MPK zgromadziła dodatkowe środki, za które zakupiono 41-szy autobus. Jest to Scania Citywide CNG, fabrycznie nowy, ekonomiczny i w pełni ekologiczny pojazd, wyposażony w cały szereg udogodnień dla pasażerów oraz we wszystkie systemy elektroniczne i teleinformatyczne dotychczas zastosowane w eksploatowanych już autobusach. Nowością w przypadku tej Scanii jest wyposażenie progów pojazdu w oświetlenie, dzięki któremu o zmierzchu i wieczorem widać dokładnie wejście, co oczywiście jest pomocne osobom słabowidzącym. Inny jest też system rozprowadzania klimatyzacji, który ma skutkować lepszą wydajnością oraz zamontowano inną niż dotychczas obudowę butli CNG, jest to istotne ze względu na łatwiejszy dostęp dla pracowników. Pojazd ma również ogrzewanie gazowe co czyni go jeszcze bardziej ekologicznym. Nowa Scania pojawi się na tarnowskich ulicach w drugiej połowie maja br. 

MPK Tarnów stawia przede wszystkim na ekologię oraz ekonomię. Polityka Zarządu Spółki w kwestii zakupu taboru skoncentrowana jest na tych dwóch aspektach. Szczególnie teraz, w tym trudnym czasie, oszczędności są bardzo potrzebne, a pojazdy zasilane alternatywnym napędem czyli sprężonym gazem ziemnym CNG przyczyniają się do obniżenia kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej.