System QRNFC
Informacja o realnych przyjazdach na każdym przystanku

Rewolucyjny system dynamicznej informacji pasażerskiej

Tarnów jest pierwszym miastem w Polsce, w którym działa innowacyjny system dynamicznej informacji pasażerskiej oparty na umieszczanych na każdym przystanku autobusowym kodach QR i zbliżeniowych tagach NFC. Korzystanie z systemu jest bardzo proste gdyż wystarczy posiadać smartfon z połączeniem internetowym. Informacja o realnych przyjazdach na dany przystanek pojawia się w mgnieniu oka na smartfonie użytkownika.

Na uwagę zasługuje fakt, iż do tej pory podobnymi systemami mogły się pochwalić jedynie europejskie metropolie, a w Polsce, np. w Poznaniu system jest w fazie testów. Kilka innych miast w Polsce używa znacznie prostszych systemów, opartych tylko na kodach QR.

Nowy system QRNFC jest uzupełnieniem działającego już systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. W ramach niego dostępne są przystankowe tablice informacji pasażerskiej, aplikacja MyBus oraz integracja z Google Maps, które służą do sprawnego planowania podróży z przesiadkami. Wszelkie inne zewnętrzne aplikacje, np. jakdojade.pl NIE POKAZUJĄ realnych czasów przyjazdów autobusów w Tarnowie. 

 

Jak to działa? 

1. Na przystanku zeskanuj kod QR lub zbliż smartfon z włączonym modułem NFC.

2. Informacje o realnych przyjazdach pojawią się na Twoim smartfonie.

3. Informacje o Twoim przystanku będą aktualizowane tak długo, jak będziesz używał swojej przeglądarki.

4. Każdy przystanek na swój własny kod QR oraz tag NFC.

 

Czego potrzebujesz?

1. W większości przypadków niczego… wyłącznie smartfona z dostępem do internetu. Większość nowych smartfonów posiada czytnik kodów QR wbudowany w aparat fotograficzny, który wystarczy uruchomić i zeskanować kod na przystanku. Podobnie jest w przypadku tagów NFC – zwykle wystarczy przyłożyć telefon do odpowiedniego pola na naklejce na przystanku.

2. W przypadku starszych smartfonów do oczytania kodu QR konieczne jest jednorazowe pobranie darmowej aplikacji, np. QR Reader, QR Code lub innych.

3. Jeżeli posiadasz iPhone 7, 8 lub X możesz odczytać tagi NFC za pomocą darmowej aplikacji. Najnowsze XS, XR i wyższe poradzą sobie z odczytaniem kodu NFC bez żadnej dodatkowej aplikacji. Starsze iPhony używają tagów NFC wyłączenie do płatności ApplePay, dlatego nie skorzystasz z naszego tagu NFC. Jednak w ich wypadku bez problemu możesz używać kodów QR.