Elektryczny Solaris na testach w MPK

09/07/2018

W sobotę, 7 lipca, w czasie pikniku „Wakacje – bawmy się bezpiecznie” można było przejechać się elektrycznym autobusem miejskim a także dokładnie go obejrzeć, sfotografować i zapytać o wszystkie związane z nim szczegóły. Autobus o godzinie 13.30 wyruszył z Osiedla Zielonego, z przystanku przy Alei Jana Pawła II i zabierał pasażerów na piknik na Tarnowskie Błonia za Parkiem Strzeleckim. 

Najnowszy autobus elektryczny Solaris Urbino 12 Elektric zostanie w Tarnowie na trwające dwa tygodnie testy w MPK. Od dzisiaj obsługuje część dziennych kursów na regularnych liniach 0, 1, 9, 30 i 33. Testy mają pokazać ekonomikę użytkowania autobusu elektrycznego w tarnowskich warunkach.

MPK jest leaderem w kraju w dziedzinie alternatywnych napędów autobusów. Od wielu lat użytkuje 12 sztuk autobusów hybrydowych (przez wiele lat największa flota w kraju), a ostatnio Spółka zakupiła 21 sztuk gazowych Scanii. Firma używa też pojazdów przystosowanych do zasilania biodieslem. W rezultacie kolejnych planowanych inwestycji, do końca bieżącego roku ponad 50% floty będzie zasilane napędami alternatywnymi.

Na kolejne lata MPK rozważa zakupy autobusów elektrycznych bateryjnych lub wodorowych.