Obniżka akcyzy na gaz CNG

23/05/2018

Rada Ministrów, na posiedzeniu dnia 22 maja br. podjęła decyzję o obniżce akcyzy na sprężony gaz ziemny CNG do zera. Obniżenie akcyzy na CNG było zapowiadane od pewnego czasu przez Rząd. Po uzyskaniu formalnej zgody Komisji Europejskiej obniżka wejdzie w życie. 
Preferencje podatkowe na CNG i LPG mają za zadanie skutecznie walczyć ze smogiem zwłaszcza w obszarach miejskich co jest oczywistą korzyścią ekologiczną. Zerowa stawka akcyzy wpłynie rónież pozytywnie na realizację rządowej polityki gazyfikacji kraju.
Zastosowanie gazu CNG do napędzania niskoemisyjnych pojazdów w komunikacji miejskiej zapewnia wyeliminowanie emisji substancji rakotwórczych, redukcję zadymienia i smogu oraz 40 procentowe obniżenie poziomu hałasu. Gaz ziemny jest jednym z najbardziej ekologicznych i ekonomicznych paliw silnikowych. 

MPK TARNÓW wspierało od ponad roku PGNiG w zabiegach o obniżenie akcyzy. W marcu 2017 roku podpisaliśmy, jako pierwszy podmiot w Polsce, umowę z PGNiG przewidująca zupełnie nowe warunki współpracy handlowej. Daliśmy w ten sposób dobry sygnał dla rynku, a za naszym przykładem poszły inne przedsiębiorstwa komunikacyjne. Obniżenie akcyzy oznacza dla MPK spore oszczędności ok. 200 tys. zł rocznie. W związku z planowaną obniżką akcyzy jeszcze w tym roku zwiększymy nasza flotę CNG z 21 do 26 pojazdów. Planujemy także w najbliższych latach przejść na zasilanie CNG w pojazdach obsługi technicznej używanych przez Spółkę.