RPMP.04.05.02-12-0298/18

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o. o. w Tarnowie informuje, że dnia 25 listopada 2019 roku została podpisana umowa o dofinansowanie projektu unijnego nr RPMP.04.05.02-12-0298/18 pt. Zakup niskoemisyjnych autobusów CNG wraz z dostosowaniem zaplecza technicznego, integracja różnych środków transportu i poprawa jakości obsługi podróżnych, budowa i modernizacja telematycznych systemów zarządzania ruchem w celu usprawnienia poruszania się pojazdów komunikacji miejskiej. 

Projekt polegał na realizacji następujących zadań:

  1. Zakup 5 szt. nowych autobusów napędzanych gazem ziemnym CNG (alternatywny system napędowy), niskopodłogowych, klimatyzowanych, z monitoringiem, (5 szt. o długości 10-11 m z pojemnością ok. 70 osób).
  2. Zakup systemu usprawniającego ruch komunikacji miejskiej.
  3. Zakup 16 sztuk defibrylatorów AED przeznaczony do stosowania u osób, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca (sudden cardiac arrest).
  4. Zakup systemu integrującego rozkład jazdy MPK z rowerem miejskim.
  5. Zakup systemu kompleksowej informacji pasażerskiej - koordynacja przesiadek.
  6. Wyposażenie 100% taboru w autokomputery.
  7. Zakup 30 szt. systemu stałego podglądu strefy drzwi oraz umożliwienie obserwacji drogi za pojazdem w trakcie wykonywania manewru cofania.
  8. Wyposażenie 100% taboru w system zliczania pasażerów z możliwością przekazywania dynamicznych danych.
  9. Budowa cyfrowego systemu łączności dyspozytorskiej opartej na standardzie DMR.
  10. Przebudowa oraz dostosowanie budynku Hali Napraw Bieżących do napraw autobusów napędzanych gazem CNG.
  11. Promocja projektu.

Celem rzeczowym projektu był zakup taboru autobusowego do obsługi przewozów pasażerskich w Tarnowie, wyposażenie taboru w systemy zwiększające bezpieczeństwo i wygodę podróżowania oraz przebudowę budynku Hali Napraw Bieżących do napraw autobusów napędzanych gazem CNG. Działania te w znacznym stopniu podniósł poziom bezpieczeństwa nie tylko pasażerów autobusów, ale również pracowników Spółki.

Cele ogólne przedmiotowego projektu związane były z redukcją emisji szkodliwych substancji, wygenerowanych przez ruch samochodowy na terenie Tarnowa oraz zwiększeniem atrakcyjności komunikacji zbiorowej dla pasażerów. Wymiana taboru zmniejszyła awaryjność, co wpłynęło na punktualność transportu oraz spowodowało spadek kosztów komunikacji miejskiej, a w konsekwencji poprawiło jakość transportu publicznego, a także usprawniło poruszanie się pojazdów komunikacji miejskiej w Tarnowie. Cel ten jest realizowany poprzez zmianę proporcji w podziale ruchu na transport indywidualny i zbiorowy. Realizacja projektu pozwoliła zatem na zmiany zachowań komunikacyjnych, polegających na wyborze transportu zbiorowego w codziennych podróżach mieszkańców oraz turystów odwiedzających okolice Tarnowa. Zostanie osiągnięty tym samym długofalowy efekt społeczno-gospodarczy, mający wpływ na jakość życia w mieście.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne otrzymało dofinansowanie w kwocie 6 944 925 zł przyznanej na podstawie wydatków kwalifikowanych w kwocie 8 170 500 zł

Zakończenie realizacji projektu unijnego nastąpiło dnia 31 stycznia 2022 roku.