MRPO.04.02.01-12-074/12

"Projekt Nr MRPO.04.02.01-12-074/12 był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013"

W 2013 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o. o. w Tarnowie zrealizowało projekt:

"Poprawa jakości transportu publicznego w Tarnowie poprzez zakup ekologicznych autobusów oraz systemów informacji pasażerskiej i zarządzania ruchem".

Zgodnie z projektem MPK wzbogaciło się o 11 ekologicznych, spełniających normę emisji spalin EEV, fabrycznie nowych, niskopodłogowych autobusów, zasilanych olejem napędowym. Pojazdy, dzięki zastosowaniu w nich najnowszych rozwiązań technologicznych, niskich wejść i obniżeniu poziomu hałasu znacznie poprawiły bezpieczeństwo i komfort podróżowania pasażerów.

Systemy elektronicznej informacji pasażerskiej wraz z autokomputerami pozwalającymi na współpracę z systemem zarządzania ruchem zostały zainstalowane w 84 autobusach. Rozwiązanie takie pozwoliło na przepływ informacji w czasie rzeczywistym, poprawę bezpieczeństwa ruchu oraz punktualności. jak również na współpracę z oprogramowaniem System Nadzoru Ruchu, tj. np. możliwość sprawdzenia ilości pojazdów w ruchu. Znacząco poprawił się dostęp do informacji pasażerów, gdyż systemy dały możliwość na bieżąco, przez Internet, sprawdzić rodzaj autobusu, który kursuje na danej linii.

Dzięki systemowi, każdy pasażer za pośrednictwem aplikacji myBus lub poprzez specjalną zakładkę eBUS znajdującą się na stronie www.mpk.tarnow.pl może na bieżąco uzyskiwać interesujące go informacje dotyczące kursów linii komunikacyjnych. 

Darmową aplikację myBus można pobrać ze strony www.mpk.tarnow.pl oraz ze sklepu Play Google pod adresem: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.taran.mybus). Oprócz tradycyjnego rozkładu jazdy, czyli tzw. tabliczki przystankowej, aplikacja potrafi wyświetlać na telefonie najbliższe odjazdy w formie tzw. tablicy najbliższych odjazdów, na podstawie danych uzyskanych ze śledzenia pojazdów przez system GPS. 

Całkowita wartość projektu: 11. 540. 106 PLN
Dofinansowanie z MRPO: 6.567.540 PLN

PROJEKT UE II GAZETA