MPK TARNÓW WPROWADZA PŁATNOŚĆ KARTĄ W AUTOBUSACH

27/08/2020

Od 1 września 2020 roku we wszystkich autobusach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego będzie można dokonać zakupu biletów za pomocą zbliżeniowej karty płatniczej VISA oraz Mastercard.
Przez pierwsze miesiące od uruchomienia tego systemu płatności, będzie możliwy zakup biletów jednorazowych, normalnych i ulgowych, a w przyszłości będzie możliwość kupna również biletów czasowych, przystankowych i przesiadkowych.
-Ten zaawansowany etap zostanie wdrożony po kilku miesiącach. Nie mogę powiedzieć dokładnie kiedy, bo musimy najpierw to wszystko wdrożyć i przetestować, poza tym wiąże się to z dokupieniem dodatkowego oprogramowania. Mam jednak nadzieję, że będzie to 6-9 miesięcy. To bardzo skomplikowany system korzystający ze specjalnej chmury obliczeniowej, ale już dzisiaj wiemy, że potrafimy to zrobić – twierdzi Jerzy Wiatr.

W całym tarnowskim taborze, tj. w 95 autobusach zamontowane zostały specjalne kasowniki przystosowane do obsługi zbliżeniowej karty płatniczej. Zostały one ulokowane w centralnej części pojazdów wraz z odpowiednimi oznaczeniami na szybach autobusów.
Nowe kasowniki zamontowane są w centralnej części pojazdu, tak aby łatwo było je znaleźć. W tym celu na szybach koło środkowego wejścia zrobiliśmy specjalne, duże oznaczenia. Oprócz tego co kilka minut będą odtwarzane komunikaty zachęcające do korzystania z nowej formy płatności. Warto dodać, że będą to dodatkowe, trzecie lub czwarte w zależności od wielkości pojazdu, kasowniki w autobusie – dodaje Jerzy Wiatr.

Nowe kasowniki wyposażone są w siedmiocalowy ekran LCD oraz oprogramowanie, które jest w pełni kompatybilne z już funkcjonującym w MPK. Operacja zakupu biletu jest bardzo prosta i przejrzysta. Na ekranie startowym kasownika będzie można dokonać wyboru biletu: bilet normalny, bilet ulgowy, zakup wielu biletów. Następnie należy wybrać interesującą nas opcję po czym zbliżyć kartę płatniczą lub smartfon posiadający skojarzoną kartę i poczekać na akceptację transakcji. Należy pamiętać, że nowe kasowniki obsługiwać będą tylko wariant zbliżeniowy.

Po dokonaniu transakcji zakupu biletu pasażer nie otrzyma papierowego wydruku, nie jest to konieczne z uwagi na ustawowe regulacje dotyczące płatności za usługi transportowe i parkingowe. W związku z tym pasażer musi zapamiętać godzinę zakupu- Jest to o tyle ważne, że bilet jednorazowy jest u nas równocześnie biletem na pół godziny na kilka linii, więc w tym wypadku musimy pamiętać godzinę skanowania, która wyświetlana jest na kasowniku – wyjaśnia prezes MPK. Natomiast sprawdzanie biletów odbywać się będzie za pomocą specjalnych urządzeń, do których kontroler przykłada kartę płatniczą lub smartfon i otrzymuje informację o zakupie biletu i czasie, w którym została dokonana transakcja. Proces kontroli jest całkowicie bezpieczny i na żadnym jego etapie dane z karty płatniczej nie będą dostępne dla osób trzecich, w tym dla MPK i ZDiK.

Zakup nowych kasowników to koszt 650 tysięcy złotych, które Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przeznaczyło ze środków własnych oraz dodatkowo Spółka sfinansowała zakup urządzeń sprawdzających, których koszt wyniósł 60 tysięcy złotych.

MPK Tarnów serdecznie zachęca do korzystania z tej nowej i wygodnej formy płatności.