Zwiększenie limitu pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej

01/06/2020

Od 1 czerwca br. następuje zwiększenie limitu ilości pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej. Oznacza to, że w przypadku 12 metrowego autobusu dopuszczalna ilość osób w pojeździe wynosi około 45-50 pasażerów, przy czym połowa miejsc siedzących ma wciąż pozostać niezajęta. Szczegółowe zapisy znajdują się w najnowszym rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r., poz. 964).
Jest to bardzo dobra informacja dla osób korzystających z komunikacji miejskiej, gdyż liczba pasażerów systematycznie zwiększa się w związku z przywracaniem funkcjonowania określonych miejsc pracy.

Jednocześnie informujemy, że dzięki zdecydowanej postawie prezydenta Romana Ciepieli, użyteczność komunikacji miejskiej dla osób pracujących wraca do stanu sprzed pandemii. Od dnia 15 czerwca br. zostanie przywrócony rozkład jazdy na dni robocze w wersji wakacyjnej. Oznacza to znaczącą poprawę w częstotliwości kursowania autobusów i oczywiście komfort korzystania z komunikacji miejskiej. To bardzo dobre informacje. Rozkład wakacyjny różni się minimalnie od roboczego. Co najważniejsze, jest dostosowany dla ludzi pracujących. Rozkłady sobotnie nie były dostosowane i przez to odnotowaliśmy masę skarg i stąd były moje obawy, że stracimy tych pasażerów, którzy muszą jakoś dojechać do pracy – mówi Jerzy Wiatr, prezes MPK Tarnów.

Włodarz miasta Tarnowa podczas sesji tarnowskiej rady miejskiej poinformował o podjęciu decyzji w sprawie rozkładu jazdy, wcześniej apelowali o to zarówno pasażerowie, radni jak i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

Przypomnijmy, obowiązujący od 19 marca br. sobotni rozkład jazdy autobusów bardzo różnił się od rozkładu dnia roboczego, tj. wiele linii szczytowych nie kursowało, jeździło 21 zamiast 28 linii, a rozkład nie był dostosowany do zakładów pracy i rozkładu PKP. W sobotę autobusy realizują znacznie mniej kilometrów, tj. ok. 8.100 zamiast 12.700 w dzień roboczy czyli o 37 % mniej.  W wakacyjny dzień roboczy jest to ok 12.000, czyli tylko 5,5 % mniej. Spółka MPK Tarnów na sobotnim rozkładzie jazdy traciła 300-400 tysięcy złotych miesięcznie. Tego czego się bałem najbardziej to kontynuacja sobotniego rozkładu jazdy do sierpnia. Taka wizja mnie przerażała, tym bardziej że ceny paliw zaczynają rosnąć. Jeżeli to by się połączyło, sytuacja spółki byłaby bardzo trudna. Ale na szczęście dzięki prezydentowi sytuacja ulegnie zmianie - mówił w rozmowie z Radiem Kraków prezes Spółki MPK, Jerzy Wiatr.

To znakomita wiadomość dla pasażerów a także dla Spółki MPK, gdyż dalsza kontynuacja jazdy na sobotnich rozkładach przyniosłaby fatalne skutki finansowe, co spowodowałoby konieczność wdrożenia dużych zwolnień pracowników.