Klimatyzacja w autobusach MPK wyłączona do odwołania

21/05/2020

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o. o. w Tarnowie informuje, że ze względu na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 klimatyzacja w autobusach MPK nie będzie używana do odwołania.
Kierowcy będą uruchamiać w pojazdach wentylację by było dostarczane powietrze do wnętrza autobusu, ponadto podróżni będą mogli otwierać okna, co przyczyni się do lepszej cyrkulacji powietrza. Takie działania pozwolą na zminimalizowanie ryzyka zarażenia, nawet jeśli w pojeździe znajdzie się osoba zarażona wirusem, ponieważ intensywna wymiana powietrza w trakcie jazdy poprzez okna oraz wentylację spowoduje jego natychmiastowe oczyszczenie. 
Nie byłoby to możliwe przy włączonej klimatyzacji w przestrzeni pasażerskiej, gdyż wymusza ona zamknięcie okien w całym pojeździe tym samym zwiększając ryzyko zarażenia kierowcy i pasażerów w  przypadku pojawienia się osoby chorej na SARS-CoV-2.

Decyzja Zarządu Spółki MPK Tarnów jest podyktowana zarówno troską o mieszkańców Tarnowa jak również o kierowców autobusów, gdyż zarażenie tylko jednego z nich skutkowałoby zawieszeniem funkcjonowania komunikacji w mieście, a do tego nie możemy dopuścić. Tym samym zwracamy się do wszystkich Państwa korzystających z usług MPK Tarnów o wyrozumiałość i dbałość o wspólne dobro. Jest wysoce prawdopodobne, iż taka sytuacja potrwa do czasu zniesienia ograniczeń w transporcie publicznym. Liczymy, że wszystko wróci do normy przed wakacyjnymi upałami.