Zaostrzenie ograniczeń z powodu koronawirusa

01/04/2020

Od dziś obowiązują kolejne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa ogłoszone przez premiera Morawieckiego na wczorajszej konferencji prasowej.

Nowe ograniczenia dotyczą m.in. wychodzenia z domu, które powinno zostać ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry. Dotyczy to również bliskich oraz członków rodziny. Wyjątek stanowią rodzice opiekujący się dziećmi do 13 roku życia oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych. Ponadto osoby niepełnoletnie mogą przebywać poza domem tylko w obecności osoby dorosłej.

Przepisami dotyczącymi kwarantanny zostały objęte wszystkie osoby mieszkające z osobami kierowanymi na kwarantannę od 1 kwietnia. Przepis ten dotyczy osób nowo objętych kwarantanną.

Wprowadzono zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad oraz rowerów miejskich.

Nowe zasady obowiązują w sklepach, na targach i na poczcie. Ograniczenie dotyczy liczby klientów przebywających w jednym czasie w tych miejscach, a wygląda to następująco: w sklepach i lokalach użytkowych wprowadzono limit klientów wynoszący trzy osoby na jedną kasę, podobnie jest w przypadku straganów i targów, na poczcie zaś limit wynosi dwie osoby na okienko. Dodatkowo, w godzinach od 10.00 do 12.00 sklepy oraz punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. Obowiązuje też nakaz używania rękawiczek podczas robienia zakupów i to sklep ma zapewnić do nich dostęp.

W weekendy będą zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy budowlane. Zamknięte zostały bez wyjątków zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Usług tych nie można również wykonywać poza salonami, np. jako wizyt domowych.

Zamknięte zostaną wszystkie hotele i miejsca noclegowe  z wyjątkiem miejsc kwarantanny oraz noclegów dla pracowników. Bez zmian będą funkcjonować sklepy spożywcze, apteki i drogerie.

Nowe zasady zaczną również obowiązywać od czwartku 2 kwietnia w zakładach pracy. Stanowiska pracy muszą być od siebie oddalone o co najmniej 1,5 metra a pracownicy będą mieli obowiązek używania rękawiczek lub zapewniony dostęp do środków dezynfekujących.   

Ograniczenia dotyczą również komunikacji publicznej a zostały nimi objęte teraz autobusy i busy prywatnych przewoźników.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne od 19 marca świadczy usługi w dni robocze według rozkładu jazdy na soboty. Decyzja ZDiK-u o ograniczeniu kursów  była podyktowana zamknięciem szkół i uczelni w związku z zaostrzeniem warunków kwarantanny wprowadzonych przez rząd RP. Jednak by zapewnić pasażerom bezpieczne podróżowanie szczególnie w godzinach szczytu komunikacyjnego, MPK wprowadziło system autobusów bisowych. Okazało się to być doskonałym rozwiązaniem, które bardzo dobrze sprawdza się w praktyce, w przeciwieństwie do wielu innych miast, gdzie powoduje to problemy i stałe łamanie zaleceń. W godzinach porannego i popołudniowego szczytu, na liniach 0, 1, 2, 9, 30, i 210, są podstawiane dodatkowe autobusy, od jednego do trzech na kurs o tej samej godzinie, oznaczone informacją „kurs zdublowany”. Wprowadzone rozwiązanie przez tarnowskie MPK  było bardzo rozsądnym posunięciem ponieważ od 24 marca br. zaczęło obowiązywać ograniczenie pasażerów w autobusach komunikacji miejskiej, do połowy liczby miejsc siedzących.

Na bieżąco wspólnie z ZDiK śledzimy napełnienia autobusów przez zdalny monitoring on-line, który mają wszystkie kursujące teraz autobusy – mówi prezes MPK, Jerzy Wiatr. - Kierowca też ma reagować i wypraszać pasażerów, jeżeli za dużo ich wsiądzie. W razie stwierdzenia przekroczenia dopuszczalnej liczby pasażerów kierowca to zgłasza, a dyspozytor natychmiast wysyła rezerwowy autobus, który podjeżdża na dany przystanek i zabiera pasażerów, którzy nie zmieścili się do poprzedniego autobusu. Przez dwa dni policja prowadziła wyrywkową kontrolę napełnienia autobusów i stwierdzono tylko jedno drobne uchybienie.

MPK Tarnów dokłada wszelkich starań by sprostać warunkom zaostrzonej kwarantanny, starając się jednocześnie, by skutki wprowadzonych ograniczeń jak najmniej dotykały pasażerów. Kierowcy MPK skrupulatnie przestrzegają zaleceń dotyczących ograniczonego napełniania autobusów, a podróżującym ułatwiają to zamontowane plakaty informujące o wyłączeniu miejsca siedzącego z eksploatacji. W razie stwierdzenia nadwyżki pasażerów ponad dopuszczalny stan dla danego pojazdu, kierowca poprosi podróżujących o jego opuszczenie i równocześnie zgłosi dyspozytorowi potrzebę podstawienia dodatkowego autobusu. Kierowca nie odjedzie z przystanku dopóki ilość pasażerów nie będzie zgodna z nowo obowiązującymi przepisami. W ekstremalnych sytuacjach będzie też zmuszony wezwać policję. Wynika to z faktu, iż jesteśmy szczególnie kontrolowani przez odpowiednie służy zatem zalecenia rządu RP musimy realizować bardzo restrykcyjnie.

Tym samym MPK Tarnów apeluje do wszystkich osób korzystających z komunikacji miejskiej o wyrozumiałość w trosce o nasze wspólne dobro w tym trudnym dla nas czasie.