Miasto Tarnów wyróżnione za QRNFC

27/02/2020

Innowacyjny system dynamicznej informacji pasażerskiej, nazwany roboczo QRNFC, został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie Polskiej Agencji Prasowej „ Innowacyjny Samorząd 2020”. Wyróżnienie odebrał prezydent Roman Ciepiela podczas uroczystej gali konkursu w siedzibie Ministerstwa Rozwoju w Warszawie.

Projekt pt. „System dynamicznej informacji pasażerskiej oparty na umieszczanych na każdym przystanku autobusowym kodach QR i zbliżeniowych tagach NFC” został zgłoszony w kategorii gminy miejskie i otrzymał jedno z trzech wyróżnień.

Konkurs miał na celu promocję szeroko pojętych innowacji wdrażanych przez jednostki samorządu terytorialnego, opartych na nowoczesnych technologiach, i nie tylko. Zgłoszono ponad 300 innowacyjnych rozwiązań typu smart city z całej Polski, zaś konkurs został przeprowadzony w pięciu kategoriach, tj. duże miasta (powyżej 200 tyś. mieszkańców), gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie oraz powiaty. W każdej kategorii wyłoniono jednego zwycięzcę i kilku wyróżnionych, głównymi kryteriami oceny było nowatorstwo w skali kraju i rezultaty zastosowanych rozwiązań. Składające się w dużej części z naukowców jury przyznało pięć nagród głównych i 12 wyróżnień.

Przypomnijmy, system QRNFC został wdrożony na początku września 2019 roku, jako pierwszy w Polsce. Pomimo zastosowania nowoczesnej technologii, korzystanie z niego jest bardzo proste. Pasażer dysponujący smartfonem z połączeniem internetowym może otrzymać na swoje urządzenie te same informacje, które pojawiają się na świetlnych tablicach przystankowych. W nowszych telefonach należy uruchomić aparat fotograficzny i skierować obiektyw na kod, zaś w starszych trzeba zainstalować bezpłatną aplikację do odczytywania kodów QR. Smartfon z otwartą aplikacją należy skierować na kod QR, a dane z systemu komunikacji miejskiej zostaną błyskawicznie przesłane na telefon użytkownika. Otrzymana informacja zawiera rzeczywisty czas przyjazdu autobusu na konkretny przystanek. 
Warto dodać, że pasażerowie bardzo chętnie korzystają z tego rodzaju rozkładów jazdy komunikacji miejskiej – tylko w styczniu br. skorzystano z nich blisko 20 tyś. razy. 

Tarnów może pochwalić się nie tylko innowacyjnym rozwiązaniem ale również niskimi nakładami finansowymi jakie zostały wykorzystane do wdrożenia technologii QRNFC. Było to możliwe dzięki współpracy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie Tarnów oraz Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie. System QRNFC został zaprojektowany przez Jerzego Wiatra, prezesa MPK a dzięki zaawansowaniu systemów informatycznych i informatyków obu firm koszt operacji nie przekroczył 3 tysięcy złotych.