Zakończenie I Projektu z MRPO na lata 2007-2013

02/06/2011

2 czerwca 2011 roku na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Lwowskiej 199a odbyła się konferencja prasowa wraz prezentacją czterech nowych autobusów prosto z Półwyspu Bałkańskiego.

Impreza utrzymana była w iście tureckim klimacie, przy dźwiękach egzotycznej muzyki goście częstowali się specjałami kuchni tureckiej w towarzystwie „pięknych Turczynek”, a w powietrzu unosił się aromatyczny zapach kawy parzonej w tygielkach.

Tabor tarnowskiego MPK do jesieni tego roku powiększy się o 10 nowoczesnych autobusów. Już teraz tarnowianie mogą jeździć w czterech nowych, niskopodłogowych, bezpiecznych, ekologicznych i klimatyzowanych autobusach. Ich zakup był możliwy dzięki unijnej dotacji.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o. o. w Tarnowie zrealizowało projekt „Poprawa jakości transportu publicznego w Tarnowie poprzez zakup ekologicznych autobusów oraz systemów monitoringu i liczenia pasażerów”. W efekcie MPK zakupiło osiem niskopodłogowych, zasilanych olejem napędowym, wyposażonych w klimatyzację, 12 metrowych autobusów OTOKAR KENT 290 LF. Cztery są już w Tarnowie, pozostałe dostarczone zostaną w sierpniu bieżącego roku.

Dwa inne autobusy kupione w ramach tej unijnej dotacji jeżdżą w Tarnowie od ponad roku. Są to autobusy marki Solbus SM 12.

Wszystkie 10 autobusów spełnia normę czystości spalin EURO 5 EEV. 

W ramach projektu do 30 autobusów zakupiony został także system monitoringu wizyjnego oraz systemu pomiaru strumieni pasażerów. – Ten system umożliwi nam rejestrację poziomu zapełnienia autobusów oraz liczby pasażerów wsiadających i wysiadających na poszczególnych przystankach – wyjaśnia Jerzy Wiatr, prezes Zarządu MPK w Tarnowie. – Dzięki temu będziemy mogli bardziej elastycznie reagować na potrzeby pasażerów. 

Całkowita wartość projektu wynosi 9.833.200 złotych, dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego to 5.332.830 złotych.