MPK otrzymało dofinansowanie na zakup 40 autobusów

03/11/2017

MPK informuje, że otrzymało w pełnej kwocie dofinansowanie na zakup 40 sztuk ekologicznych autobusów miejskich ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, perspektywa finansowa 2014-2020, działanie 4.5.2

Wartość dofinansowania to ok. 33 mln zł, natomiast wartość zakupów objętych wnioskiem to 39 mln zł netto.

Powyższe środki pozwolą na realizację następujących działań:

  1. Zakup 40 sztuk autobusów miejskich EURO6, w tym 21 sztuk 12 metrowych pojazdów CNG, 14 sztuk 12 metrowych pojazdów diesel/biodiesel, 5 sztuk pojazdów midi 9 metrowych diesel.Zakup 40 sztuk autobusów miejskich EURO6, w tym 21 sztuk 12 metrowych pojazdów CNG, 14 sztuk 12 metrowych pojazdów diesel/biodiesel, 5 sztuk pojazdów midi 9 metrowych diesel.
  2. Wyposażenie całego taboru (95 sztuk) w wewnętrzne tablice LCD wyświetlające trasę przejazdu na skalowalnej mapie, traser przystanków, najbliższy przystanek, linia, kierunek.Wyposażenie całego taboru (95 sztuk) w wewnętrzne tablice LCD wyświetlające trasę przejazdu na skalowalnej mapie, traser przystanków, najbliższy przystanek, linia, kierunek.
  3. Pierwsza w Polsce elektroniczna integracja autobusów miejskich z transportem kolejowym – poprzez wyświetlanie na wewnętrznych tablicach LCD przyjazdów/odjazdów pociągów z dworca w Tarnowie.Pierwsza w Polsce elektroniczna integracja autobusów miejskich z transportem kolejowym – poprzez wyświetlanie na wewnętrznych tablicach LCD przyjazdów/odjazdów pociągów z dworca w Tarnowie.
  4. Doposażenie 8 obecnych pojazdów w monitoring wizyjny, celem uzyskania wskaźnika 100% taboru z monitoringiem. W rezultacie obraz z 55 pojazdów (przód, tył, bok, wnętrze) będzie mógł być przekazywany on-line do tworzonego właśnie miejskiego Centrum Zarządzania Ruchem oraz do dyspozytorni MPK. Pozwoli to na uzyskanie (wraz z obecnie funkcjonującym systemem kamer miejskich) największego w Polsce pokrycia miasta monitoringiem na potrzeby służb zarządzania ruchem.Doposażenie 8 obecnych pojazdów w monitoring wizyjny, celem uzyskania wskaźnika 100% taboru z monitoringiem. W rezultacie obraz z 55 pojazdów (przód, tył, bok, wnętrze) będzie mógł być przekazywany on-line do tworzonego właśnie miejskiego Centrum Zarządzania Ruchem oraz do dyspozytorni MPK. Pozwoli to na uzyskanie (wraz z obecnie funkcjonującym systemem kamer miejskich) największego w Polsce pokrycia miasta monitoringiem na potrzeby służb zarządzania ruchem.
  5. Montaż we wszystkich pojazdach sterowników sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach, co po ukończeniu modernizacji wszystkich skrzyżowań znaczącą poprawi punktualność autobusów MPK.Montaż we wszystkich pojazdach sterowników sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach, co po ukończeniu modernizacji wszystkich skrzyżowań znaczącą poprawi punktualność autobusów MPK.

Po realizacji wszystkich zakupów autobusów osiągniemy w 2018 roku następujące wskaźniki wyznaczające jakość komunikacji z punktu widzenia pasażera:

  • 100% taboru niskopodłogowego/niskowejściowego,
  • 100% taboru klimatyzowanego,
  • 100% taboru z monitoringiem i dynamiczną informacją pasażerską,
  • 100% taboru z zabezpieczeniem przeciwpożarowym,
  • 100% taboru wyposażonego w systemy kontroli trakcji.

W rezultacie planowanych zakupów średni wiek taboru spadnie w 2018 roku z 14 do 6 lat, a blisko połowa pojazdów będzie miała nie więcej niż 3 lata.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne może się również pochwalić faktem, iż wniosek o dotację został najwyżej oceniony w całym subregionie.