Podpisanie umowy na dostawę pięciu SCANII

27/04/2017

W siedzibie MPK, 26 kwietnia 2017 r., w obecności Prezydenta Miasta Tarnowa Pana Romana Ciepieli, została podpisana umowa na dostawę pięciu nowoczesnych autobusów marki SCANIA.

W ogłoszonym przetargu uczestniczyły trzy firmy, SCANIA, MAN i URSUS, jednakże finalnie oferty złożyły dwie pierwsze firmy.

Wymagania techniczne jakie MPK postawiło przed producentami były wysokie. Szczególny nacisk został położony na komfort i bezpieczeństwo, ekologię oraz w nie mniejszym stopniu na trwałość i ekonomię.

Wybrana oferta firmy SCANIA była najkorzystniejsza pod względem budżetu jakim dysponuje MPK, jednocześnie spełniała wszystkie stawiane wymagania.

Umowa przewiduje dostawę autobusów do końca października 2017 r., natomiast koszt zakupu pięciu pojazdów, stanowiący wkład własny MPK do projektu dofinansowanego ze środków RPO 2014 – 2020, wynosi 4. 750.000 złotych.

Zakupione autobusy to model Citywide, 12 – metrowy, wykonany z aluminium czyli najlepszego materiału stosowanego w motoryzacji, i jak zapewniał Andrzej Jaworski, dyrektor sprzedaży SCANIA, „nie do zadarcia”. Owa trwałość jest niezwykle istotnym elementem z uwagi na fakt, iż nie wiadomo kiedy spółka będzie miała możliwość dokonania kolejnych zakupów. Pojazdy zostaną również pokryte dodatkową warstwą lakieru bezbarwnego, aby przedłużyć trwałość kolorów i poprawić estetykę.

Autobusy będą w pełni przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażone we wszelkie elektroniczne udogodnienia dla pasażerów. Pojawią się nowoczesne dotykowe kasowniki, graficzne i głosowe systemy wewnętrznej i zewnętrznej informacji pasażerskiej. Zastosowana w całym pojeździe klimatyzacja o dużej mocy, wydajne ogrzewanie, drzwi otwierane na zewnątrz oraz zabezpieczenie przed przytrzaśnięciem drzwiami sprawi, że pasażerowie poczują wyjątkowy komfort podróżowania. Nad bezpieczeństwem będą czuwać automatyczne systemy gaszenia komory silnika i agregatu grzewczego, co wyklucza możliwość powstania takiego zdarzenia.

Zastosowane w autobusach najwyższe normy ekologiczne EURO 6 oraz silnik o wysokiej mocy, który dzięki nadwyżce zapewni niskie zużycie paliwa przyczynią się do poprawy jakości powietrza. Dodatkowym atutem będzie możliwość zasilania alternatywnym paliwem BIODIESEL, co w przyszłości może się okazać przydatne w razie wprowadzenia ograniczeń emisji zanieczyszczeń w centach miast.

Nowością są sterowniki sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach, które zapewniają priorytet dla komunikacji miejskiej, a zamontowane wewnątrz pojazdów ekrany LCD, na których  prezentowana jest trasa przejazdu oraz mapka miasta z lokalizacją autobusu, będzie szczególnie przydatne dla osób rzadko korzystających z autobusów oraz gości naszego Miasta.

Warto również podkreślić, iż firma SCANIA należy do jednej z trzech autobusowych marek „premium”. Koncern posiada swoje fabryki w kilku krajach świata ale wszystkie autobusy miejskie powstają od podstaw w Słupsku, natomiast silniki do nich dostarczane są ze Szwecji.